Trafik Sigortası Nedir?

Aracın bir kazaya karışması durumunda maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm olmak üzere, poliçe limitleri ve kusur oranlarına göre aracın sigorta şirketi tarafından zarar karşılanmaktadır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılamayan bir sigorta türüdür. Kazaya karışan kişinin madur olmaması için önceden alınan bir önlem niteliğindedir. Zorunlu trafik sigortası olmadan aracın trafiğe çıkması ve alım satımı yasaktır.

Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Trafik Sigortası, trafik kazalarından kaynaklanan bedeni ve maddi zararları güvence altına almanıza yardımcı olur. Trafik sigortası kapsamı poliçe içerisine eklenecek olark ek teminatlara göre genişletilebilir. Trafik sigortası sayesinde kazaya karışan madur tarafın sağlık giderleri ve maddi hasarları poliçe kapsamında karşılanmaktadır. Trafik sigortası karşı tarafın zararlarını karşılar. Zararın belirlenmesi poliçede belirtilen tutarlar kazada belirlenen hata oranına göre belirlenir.

Trafik sigortası her yıl yenilenmektedir. Sigorta şirketleri sürücünün durumuna göre sonraki yıllarda hasarsızlık indirimleri gibi indirimler tanımlamaktadır.

Trafİk Sigortası Kapsamı Nedir?

Trafik Sigortası,

  • Bedende oluşan hasarlar,
  • İlk yardım ve tedavinin sonrasında oluşan masraflar,
  • Hayatını kaybeden kişinin defin ücretleri ve yükümlü olduğu yakınlarının tazminatları,
  • Vücutta oluşan sakatlık,
  • Çalışamaz raporu olanlar için tazminat,
  • Kazada hatalı olmamanız halinde hatalıymışsınız gibi dava edilirseniz avukat ve dosya ücretleriniz poliçe kapsamında karşılanır.

Sigorta poliçelerinin kapsamı Hazine Müsteşarlığı tarafınan belirlenmektedir.

Trafik Sigortası Nereden Yapılır?

Trafik sigortası sigorta şirketlerinin web sitelerinden veya yetkili acentelerinden yapılır. Kaza durumunda mağduriyete uğramamak için size en yakın sigorta acentesinden yaptırmanız kaza durumunda işlemlerinizin hızlıca çözülebilmesi için daha uygun olacaktır. İşini takip eden, güvenilir bir acenteyle çalışmanız kaza durumunda yaşayacağınız olumsuzlukları azaltacaktır. Ayrıca poliçeniz bitmeden size hatırlatacağı için trafikte karşılaşacağınız olumsuz durumlardan sizi kurtaracaktır.